Panda velká

Panda velká

Panda patří do čeledě medvědovité a o řádu šelmy. Jejím přirozeným nepřítelem je sněžný levhart (ale přiznejme si, že větším nepřítelem je stejně člověk). V přírodě se dnes vyskytuje kolem 1200 exemplářů, které dorůstají mezi 120-150cm a váží mezi 75 až 160kg.

Řadí se mezi masožravce (ale trávicí ústrojí býložravce), ale ve skutečnosti je všežravec – jí i vajíčka a hmyz (ale velmi málo). Hlavní potravou pandy jsou bambusové výhonky a kořínky, někdy i listy a hlízy některých trav. Bambus, kterým se panda, jak víme převážně živí, roste velmi rychle – za 2 dny poroste až o 2 metry. Panda ho spořádá až 35kg a jedením stráví až 16 hodin denně. Tělo pandy je způsobné „žravému“ stylu života – panda má tzv. kolíkovou kost, která slouží jako palec (vyrůstá proti ostatním prstům), takže dokáže velmi dobře trhat rostliny a stáhnout z nich listy. Oproti jiným zvířatům má také mohutné stoličky, které slouží hlavně k drcení výhonků.

Pandy se rozmnožují jedenkrát za 2 roky, přičemž jejich pohlavní dospělost je mezi 4 až 8 roky. Je zaznamenáno, že pandy mají 1-2 mláďata (zcela výjimečně mohou mít i 3), často ale přežívá pouze 1. Mláďata jsou skutečně maličká – měří kolem 15cm a váží přibližně 100g, jsou holá a bezmocná.

Protože pandy žijí velmi samotářským životem, až do 70. let 19. století o nich nebylo mnoho zpráv. Dnes je panda velká symbolem Světového fondu na ochranu přírody. V 70 letech 20.stol tvořilo zapůjčování pandy velké do amerických a japonských ZOO důležitou součást diplomacie ČLR. Od 1918 pandy přestaly být používány pro diplomatické účely a Čína začala nabízet pandy k zapůjčení na deset let za 100 000 dolarů/rok, přičemž mláďata tak narozená připadnou ČLR.

V Číně jsou velmi přísné tresty za zabití pand; například v roce 1990 byli 2 rolníci veřejně popraveni za zabití 4 pand. A naopak, pokud rolník prokáže, že zachránil pandu, jeho odměna činí až dva roční platy. Pro ochranu pandy je dnes mnoho opatření, např. v oblastech, kde žijí, se nesmí kácet lesy ani pálit uhlí. Nedaleko Chengdu (v provincii Sichuan) se nachází speciální chovná stanice pro pandy, pokud budete mít příležitost, určitě ji navštivte.

 


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.