Qipao - šaty, které okouzlily celý svět

Qipao - šaty, které okouzlily celý svět

Šaty hrály v historii Číny zásadní roli. Vypovídaly nejen o společenském postavení majitele čí majitelky, ale i o vládnoucí dynastii, která často při svém nástupu k moci určovala  nové pravidla oblékání.

File:Qipao1.jpg

<a title=“By Original author unknown [Public domain], via Wikimedia Commons“ href=“https://commons.wikimedia.org/wiki/File%3AQipao1.jpg“><img width=“256″ alt=“Qipao1″ src=“https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/eb/Qipao1.jpg“/></a>

Qipao (旗袍) je neodmyslitelně spojeno s dynastii Qing, která se dostala k moci v roce 1644. Qipao, které se nosilo v té době nebylo ale příliš podobné tomu dnešnímu – bylo dlouhé, volné s knoflíky na levé straně, jejíchž design a umístění ukazovalo na příslušnost ke skupině, podobně jako v České republice kroje.

 

Dnešní podoba šatů pochází pravděpodobně z Šanghaje z dvacátých letech minulého století a je tak rozmanitá, že v některých případech ssi nejste ani jistí, jestli je vhodné to ještě nazývat qipao. Dokonce i základní idea – že qipao je z jednoho kusu látky se dneska nedodržuje a co se délky týče, dnes rozhodně převládá délka ke kolenou a kratší.

Cenová škála je velmi široká. Nejlevnější, které jsem našla bylo kolem 150 kč a nejdražší, které jsem viděla, stálo téměř 210 tisíc korun.

Cena se tedy odvíjí především od materiálu a složitosti případné výšivky. Dražší varianty se šijí na míru, což se vyplatí zejména pokud nemáte asijskou postavu a bojíte se, že by Vám šaty střihově nesedly. Kvalitní qipao  na míru se na Taiwanu pohybuje v rozmezí 2500-10000NT (1500 – 6000kč).

Pokud si rozhodnete koupit qipao bez zkoušení, určitě si dejte pozor jak na materiál, výšku rozparků (typický je jeden na každé straně a často jsou velmi vysoké) a hlavně si dobře promyslete, co s ním budete pak v Česku dělat.

V  České republice je asi nejznámější qipao v červené barvě, která se čínsky nazývá 大紅  neboli velká červená. Jedná se o jasně červenou barvu, kterou vidíte například na prvních dvou fotografií. Tato červené barva je ale v Číně většinou vyhrazeno pouze na svatbu nebo například oslavy nového roku. Takže bych Vám doporučila zvážit i nějakou jinou barvu. Škála barev, ve které se qipao vyrábí je v podstatě neomezená.

V


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *