Pohřební striptérky – Tchaj-wan

Pohřební striptérky – Tchaj-wan

Každý se se žalem po ztrátě bližního vypořádává jinak. Pokud se zúčastníte pohřbu ve venkovských oblastech Tchaj-wanu, máte šanci se setkat s tzv. elektrickým květinovým vozem (電子花車 ) se striptérkami.

 

Tradice těchto „pohřebních striptérek“ je podle tvůrce dokumentu „Dancing for the Dead: Funeral Strippers in Taiwan“ (Tanec s mrtvými: Pohřební striptérky na Tchaj-wanu), antropologa Marca L. Moskowitze, sahá do 19. století. Po dlouhou dobu byla však, až na řídké výjimky, tchaj-wanskými médii ignorována. Změna přišla až v osmdesátých letech minulého století, kdy se sice začalo o tomto způsobu loučení se zemřelými mluvit, ale majoritní postoj médií byl, že se jedná o pro dnešní dobu nevhodný pozůstatek lidové pověrčivosti zkombinovaný s vykořisťováním žen.

 

ukázka z filmu Dancing for the Dead

A jak tedy samotný pohřeb se striptérkami probíhá? Striptérky (a v některých případech i striptéři) tančí do zvuků moderní i tradiční hudby. I když jsou striptérky z logiky věci oděny vyzývavě, a někdy i tančí u tyče, podle zákonu z osmdesátých letech minulého století, se nesmějí zcela svlékat. Jejich vystoupení jsou prokládaná pěveckými výstupy a ohňostroji.

Vysvětlení, proč se striptérky na pohřbech vyskytují je logické. Na Tchaj-wanu, stejně jako například v pevninské Číně, přetrvává víra v duše mrtvých, nebo chcete-li duchy, kteří se pohybují mezi námi, a o které je třeba se starat. A zatímco, většina obyvatel Tchaj-wanu uctívá mrtvé květinami, jídlem, pálením nových tyčinek nebo falešných peněz, někteří posouvají starost o mrtvé o krok dál. Moskowitz v rozhovoru pro io9.com, ale také zmiňuje další možná vysvětlení. Podle jednoho z nich slouží striptýz k potěše tzv. nižších bohů, podle jiného zase „zaměstná“ staré duchy, a tak dá zemřelému možnost si zvyknout na posmrtný „život“.Podle některých je ale vysvětlení prostší – zemřelý jednoduše měl za života rád striptýz, a tak se mu ho rozhodli dopřát i po smrti.

zdroje:

taipeitimes.com

odditycentral

oficiální stránka dokumentu „Dancing for the Dead“

io9.com

inquisitr

update:
Většina Tchajwanců, kterých jsem se ptala se domnívají, že pohřební striptýz a vystoupení se odehrávají pouze během tzv. měsíce duchů a ne na pohřbech obyčejných lidí.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *