Čínské minority

Čínské minority

V roce 1949, kdy se komunistická strana Číny dostala k moci, tvořily menšiny v Číně méně než 6 procent celkové populace. A přestože čínská vláda vyvíjí silný nátlak na chanskou většinu, aby se držela politiky jednoho dítěte a naopak poskytuje v tomto směru výhody pro čínské menšiny, poměr menšiny vůči populaci stoupá jen velmi pomalu. V roce 2010 například menšiny tvořili pouze 8,49% (zdroj: wikipedie).

Přesto, že se tedy mohou zdát menšiny pro čínskou vládu nevýznamné, opak je pravdou. A důvodů je hned několik. První je fakt, že většina menšin žije v oblastech okolo hranic (na obou stranách hranice) a existují obavy, že cizí státy by toho mohly využít a infiltrovat své příslušníky menšin mezi ty čínské a vyvolávat nepokoje. Dalším z důvodů jsou obavy, že některé z menšin (a to zejména mongolská a kazažská), by se mohly stát základnou pro hnutí za znovusjednocení s jejich domovskou zemí (= iredentismus).
Oblasti obývané čínskými menšiny jsou ve srovnání s oblastmi obývanými hany velmi řídce obydleny, a proto mají skvělý potenciál přijímat budoucí migranty. Tyto oblasti tvoří asi 60% celkové oblasti Číny a jsou významné z hlediska materiálních zdrojů. Také se zde nachází asi 80% zásob masa, mléka a zvířat na vlnu. Propaganda je další z důvodů. Zvláště za doby Maa, byly oblasti osídlované čínskými minoritami pod drobnohledem komunisté strany, protože měly dokázat, že principy socialismu jsou aplikovatelné i v jiných oblastech než jen v těch osídlených chanskými Číňany.

V posledních letech je tady ještě další faktor a to turismus. Oblasti obývané menšinami jsou často dech beroucí scenérie a možnosti vidět ukázky tradičního umění menšin. A v neposledním důvodem je, že ačkoliv menšiny netvoří ani 9% populace, je to stále téměř sto milionů lidí, což je více než populace zemí jako Německo nebo Francie.
zdroj obrázku:http://www.chinainfoonline.com, http://2.bp.blogspot.com


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.