Čankajškův památník

Čankajškův památník

Čankajškův památník (國立中正紀念堂 Guólì Zhōngzhėng Jìniántăng, National Chiang Kai-shek Memorial Hall) je jednou z dominant Taiwanu. Jak už název napovídá byl postaven na památku bývalé prezidenta Čínské republiky, Čankajška (蔣介石 Jiăng Jiėshí) a byl otevřen na den přesně pět let po jeho smrti – tedy v roce 1980.

Budova samotná je v bílé a modré barvě, které symbolizují lásku a rovnost (podle jiného výkladu slunce a oblohu) a je obklopena záhony s červeně kvetoucími kytkami, které tak dotvářejí dojem taiwanské vlajky.

Budova byla navržena slavným taiwanským architektem Yang Zhuocheng (楊桌成), který je autorem i budovy Národního divadla a Národní koncertní síň a Grand hotelu.

Vstupné do budovy je zdarma, otvírací doba je každý den od 9:00 do 18:00. Pokuste si návštěvu naplánovat tak, abyste v samotném památníku byli v celou hodinu a viděli tak střídání stráží (viz video). Pro případné změny v otvírací době nebo další informace navštivte, prosím, tyto stránky.

Další památky v okolí
Čankajškův památník tvoří jednu stranu náměstí Svobody (Liberty Square), přičemž na dalších třech můžete nalézt Národní divadlo (國家劇劇院 Guójiājù Jùyuàn), National Theatre), Národní koncertní síň (國家音樂廳 Guójiā Yïnyuètïng, National Concert Hall)a Brána skvělé středovosti a perfektní přímosti (The Gate of Great Centrality and Perfect Uprightness , překlad názvu do čeština je můj, tak ho prosím berte s rezervou). Budova národního divadla i Národní koncertní síně jsou téměř identické. Nejlepší pro orientaci je vědět, že pokud stojíte zády k památníku, tak budova po levé straně je Národní divadlo a budova po pravé straně je Národní koncertní síň. Více informací o programu Národního divadla a Národní koncertní síně zde.

 

Dle mého názoru nejlepší je jet metrem, tak můžete vystoupit přímo na zastávce Čankajškův památník (中正紀念堂 Zhōngzhėng Jìniántăng, Chiang Kai-shek Memorial Hall) a vyjít ven východem číslo 5 (5號出口) a hned pří východu uvidíte budovu Národního divadla. Od pomyslného centra města – vlakového nádraží (台北火車站 Táibĕi Huŏchēzhàn, Taibei train station), je zastávka metra Čankajškův památník jen 2 zastávky směrem na Xindian (新店 Xīndiàn).

Malý bonus
V okolí památníku narazíte na zajímavé mozaiky na zdech, které určitě stojí za povšimnutí.

 


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.