Pět dokladů nutných pro spokojený život v Číně

Pět dokladů nutných pro spokojený život v Číně

Jaké doklady tvoří tzv. pět dokladů, bez kterých by jste byli jako Číňané naprosto ztraceni ? Víte, že pro zíslání jednoho z nich, musíte čínské vládě přislíbit, že po prvním dítěti, už další mít nebudete?

Obrázek ilustruje nespokojenost s nízkými příspěvky na děti (viz. poslední doklad 独生子女证); ukazuje ženu z vesnice (女村女孩), jak předává doklad, ve kterém slibuje, že bude mít jen jedno dítě (独生子女证) úředníkovi provinci Hubei (湖北省) a dostává za to finanční odměnu ve výši 10 fenů (奖励10分). Částka je poněkud nadsazená (nebo spíše „podsazená), odpovídá totiž 30 českým halířům (10 fenů je čínská mince s nejmenší hodnotou)

五证 Pět dokladů
就业证 – doklad o tom, že je člověk zaměstaný; pokud ho člověk nemá, má často velké problémy s hledáním bydlení, protože pronajimatele samozřejmě zajímá, zda má člověk stálý příjem

暂住证doklad o dočasném pobytu, jeho vyřízení stojí v přepočtu 265 kč (100RMB)

户口本 – celý článek o dokladu, o kterém s ní spousta Číňanů zde: Jak se stát z rolníka dělníkem a nepřijít při tom na buben

劳动力合同pracovní smlouva; mnoho Číňanů ji nemá, protože pro jejich zaměstnavatele je stejně jako u nás výhodnější zaměstnávat tzv. 黑工 neboli zaměstnance na černo, kterým samozřejmě neplatí pojištění (保险)

独生子女证 – doklad pro nás asi nejzajímavější je doklad, pro jehož získání musíte vládě přislíbit, že po prvním dítěti už další mít nebudete; vlastněním tohoto dokladu získáte pravidelný příspěvek na dítě (v případě jednoho z mých učitelů to je kolem 55 kč neboli 20 RMB) a několik dalších výhod.

zdroj obrázku: t3.gstatic.com/


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *