Čínský nový rok

Čínský nový rok

IMG_0473

Čínský nový rok

Vše nejlepší do nového roku hada! Protože na Taiwanu jsou teď prázdniny a všichni tráví čas návštěvami příbuzných a pojídáním jídla (stejně jako my naše Vánoce v Česku), vypravila jsem se zdokumentovat atmosféru do nákupního centra – okolí mrakodrapu 101.

Mrakodrap 101 je druhý největší mrakodrap světa a centrum nákupního šílenství pro ty, co mají v oblibě značky jako Chanel, LV,  Hermès a další. Pro ty, kteří nechtějí dát své roční školné za jednu kabelku jsou tady i značky pro méně náročné, ovšem i tak musíte počítat s tím, že ceny budou evropské (tzn. vysoké). Dokonce i ty taiwanské obchody, které v jiných částech města pořádají výprodeje (např. taiwanský Net), tady odolávají slevám. Jako místo  na vánoční procházku je to ale ideální. Navíc můžete navštívit mrakodrap, který za malý poplatek umožňuje přístup na vyhlídku na v horních patrech mrakodrapu – a určitě to stojí za to.

IMG_0465

V okolí 101 najdete spoustu mladých lidí. Většinou tady nejsou kvůli nákupům, ale kvůli filmům, které se promítají ve velkých komplexech kin kousek od mrakodrapu. Držení za ruce, které není na Taiwanu stále ještě běžné, se tady přechází bez povšimnutí. Normálně pár dává ukazuje to, že patří k sobě tím, že muž nosí ženě kabelku (a to bez ohledu na to, jak růžová nebo třpytivá je). 
IMG_0474

Je to zvláštní, ale děti  na Taiwanu moc často neuvidíte. Ne, že by neexistovaly, ale většinu dne tráví ve školkách, školách nebo různých mimoškolních aktivitách, kde si je rodiče nebo školní autobusy vyzvedávají až večer.Takže většinou až během tchajwanských svátků (nebo nějakého mimořádného volno jako při loňských povodních) jsou děti více viditelné. Dětem se tady říká 小朋友  – doslova malý kamarád, a to i přesto, že existuje i slovo pro dítě (孩子). „Malý kamarád“ se ale používá častěji a to jak v případech, kdy mluvíte s dítětem i v těch, kdy není přítomné.

IMG_0482

Jak vidíte na obrázku nahoře a dole, tchajwanské novoroční osvětlení je velmi dobře promyšlené a sladěné.

IMG_0483

Moderní osvětlení na mrakodrapech je zkombinované s tradičními červenými lampióny. Výsledek můžete na následujících fotkách posoudit sami.

IMG_0497

Architektura je v celém okolí mrakodrapu 101 opravdu moc pěkná. Navíc, když Vás omrzí moderní architektura, můžete si zajít do památníků Sun Yatsena, který je od mrakodrapu vzdálený jenom jednu zastávku metra (což se dá lehce dojít pěšky).
IMG_0506

A zde už mrakodrap 101 a jeho okolí ve své celé nasvětlené kráse.

IMG_0508

Přestože centrum města vypadá bezpochyby nádherně, návštěvu Taipei během svátků Nového roku nedoporučuji. Proč? Většina lidí na svátky odjíždí domů, což znamená, že se velká města jako Taipei v podstatě vyprázdní. Většina levných restaurací je zavřená, stejně tak i obchody. To sice neznamená, že by se hladový cizinec v této době v Taipei nenajedl, ale buďto bude muset dlouho hledat, zaplatit cenu jako v Česku nebo se smířit s Mc Donalds (nebo s na Taiwanu oblíbenou japonskou alternativou Mos Burger).

IMG_0516

 

 


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *