Festival dračích lodí

Festival dračích lodí

Festival dračích lodí je pátý den pátého lunárního měsíce a na památku básníka Chu Yuana je také nazýván „Den básníků“(詩人節). Jak už název napovídá, typickou aktivitou pro tento svátek jsou závody dračích lodí a pojídání tzv. zongzi (粽子). Jedná se v podstatě o rýžové knedlíčky zabalené do bambusových listů. Nejčastěji se připravují s mase, ale jsou dostupné i ve vegetariánské verzi.

Závody dračích lodí podle legendy pocházejí ze čtvrtého století př.n.l., kdy Chu Yuan starší vládní úředník, spáchal sebevraždu pátého dne pátého měsíce tím, že se vrhl do řeky Milo v provincii Hunan. Sebevraždou chtěl protestovat proti korupci na královském dvoře. Doufal totiž, že jeho sebevražda přivede krále k rozumu. Lidé z blízké vesnice, když viděli jeho pád, tak se ho pokusili na svých rybářských loďkách zachránit, protože věděli, že to byl dobrý člověk. Když se jim ale nepodařilo najít jeho tělo, tak hodili do vody uvařenou rýži a to aby zabránili rybám ohlodat jeho tělo (podle jiné legendy ale aby nasytili jeho duši). Duše Chu Yuana se poté podle legendy objevila ve vesnici a sdělila vesničanům, že jim démon pojídá rýži a poradil jim, aby ji začali do něčeho balit, a tak ji začali balit do bambusových listů.

Číňané již od dávných dob věřili, že draci ovládají vodu. Na jihu Číny byla tato víra tak silná, že rolníci i rybáři věřili, že musí dračí bohy uplácet, aby došli k vytouženým výsledkům a proto používali rýži a později i zongzi jako úplatek. Pokud se Vám zdá, že se tato legenda vylučuje s tou předchozí, tak je třeba říci, že máte pravdu. Další z tradicí spojených s tímto svátkem jsou „voňavé sáčky“ (香包). Jsou to malé pytlíky naplněné bylinkami a kořením, které byly hlavně v minulosti nošeny, aby odehnaly zlé síly, a to hlavně během pátého měsíce lunárního kalendáře. Proč je pátý měsíc tím nebezpečným je v podstatě logické – tou dobou již stoupají teploty a tím se i rychleji šíří bakterie a infekce.
Závodů se dnes účastní týmy mužské, ženské nebo smíšené. Míst, kde je možno sledovat lodě je např. v Taipei více a žádné není zpoplatněné. Takže ať už si chcete závod vychutnávat sami nebo se stovkami diváků, závody dračích lodí

 


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *