Obyvatelstvo Číny – obecné ale ne nudné fakta

Obyvatelstvo Číny – obecné ale ne nudné fakta

Čína je s více než 1,3 miliardami obyvatel nejlidnatější zemí na světě Podle některých předpokladů za stávajícího vývoje stane do dvaceti let nejlidnatější zemí Indie.
Jak vypadá čínské obyvatelstvo z demografického a statistického hlediska? 3,4 osoby na domácnost, přičemž i dnes se můžete setkat s rodinami, kde sice mají jedno dítě, ale přitom jeho rodiče pochází ze sedmi i více sourozenců. 6,9% obyvatel se nachází v postproduktivním věku, ačkoliv se nám toto číslo teď nemusí zdát vysoké, je důležité zamyslet se, co se stane, když půjde do důchodu poslední generace, která nebyla ovlivněna politikou jednoho dítěte neboli generace, kde bylo běžné mít mnoho sourozenců živeni s generací v produktivním věku, kde budou převazovat jedináčci.

Přes 91,6% obyvatel jsou Hanové neboli etničtí Číňané. Kdo je těch zbývajících necelých 9 procent:? Převážně je představuje 56 etnických menšin žijících na území Číny jako např. v ČR dobře známí Tibeťané, Mongolové nebo Miaové. Jako Číňan je totiž považován každý, kdo trvale žije na území Číny.

Negramotných nebo pologramotných (to znamená, že umí číst méně než 1500 znaků) je v Číně 6-7% obyvatel. Zajímavostí je, že ačkoliv v Číně trvale žije mnoho různých menšin, které používají vlastní jazyky, snad všechny také mluví čínsky. Jedním z důvodů je dle mého názoru i fakt, že z výjimkou Korejské oblasti v kraji Yanbian neexistují vysoké školy, kde by nebyla nutná znalost čínštiny (nebo samozřejmě angličtiny).
Obyvatelstvo je nerovnoměrně rozloženo – většina se nachází na východním pobřeží a na jihu a jihovýchodě Číny. S tím jsou spojeny i problémy s distribucí surovin a velkou zátěží na ekosystém v hustě osídlených oblastech

 


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *